ADHD W RODZINIE – JAK OGARNĄĆ ŻYCIE PO DIAGNOZIE DZIECKA?
Diagnoza ADHD może być trudnym doświadczeniem, zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziny. Jednak warto pamiętać, że odpowiednie wsparcie i strategie mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu dziecka i całej rodziny.
Co może pomóc w codziennym funkcjonowaniu?
1. Zrozumienie i akceptacja
Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czym jest ADHD. To zaburzenie rozwojowe, które wpływa na zdolność do koncentracji, kontrolowania impulsów i zarządzania energią. Ważne jest, aby dziecko czuło się akceptowane i wspierane, a nie osądzane. Zrozumienie, że ADHD to nie „złe zachowanie”, a trudność w regulowaniu uwagi, może pomóc złagodzić stres i napięcie w relacjach. Pomoże to znieść trudne emocje wobec dziecka i zminimalizuje przypisywanie dziecku cech złośliwości i prowokacyjności, co może ułatwić bycie w relacji.
2. Stworzenie struktury i rutyny
Dzieci z ADHD często lepiej funkcjonują w środowisku, gdzie istnieje jasna struktura i rutyna. Ustalcie stały harmonogram dnia, w którym będą wyznaczone godziny na naukę, zabawę, posiłki i odpoczynek. Regularność daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomaga w utrzymaniu koncentracji.
3. Zastosowanie pozytywnego wzmocnienia
Dzieci z ADHD często potrzebują więcej pozytywnego wzmocnienia niż inne dzieci. Zamiast skupiać się na błędach i niepowodzeniach, starajcie się chwalić za każde osiągnięcie, nawet to małe. Drobne pochwały za postęp w nauce, czy za wykonanie zadania mogą pomóc dziecku poczuć się pewniej i zmotywować do dalszych działań.
4. Dostosowanie wymagań do możliwości dziecka
Dzieci z ADHD mogą mieć trudności w utrzymaniu koncentracji przez długie okresy, dlatego warto dostosować zadania do ich możliwości. Zamiast oczekiwać długotrwałej uwagi, rozbijcie duże zadania na mniejsze kroki. Dajcie dziecku przerwy, by mogło rozładować nadmiar energii.
5. Wsparcie terapeutyczne
Terapia behawioralna oraz terapia poznawczo-behawioralna (CBT) mogą być skutecznymi metodami wsparcia dla dzieci z ADHD. Dla niektórych dzieci ważne będzie także wsparcie psychoterapeutyczne, by mogły lepiej radzić sobie ze stresem i emocjami związanymi z trudnościami w szkole i w domu.
W Psychologicznie W Gdańsku oferujemy zajęcia zarówno grupowe (TUS dla dzieci z ADHD, wsparcie indywidualne- terapia poznawczo – behawioralna, jak i wsparcie konsultacyjne dla rodziców i opiekunów).
6. Współpraca z nauczycielami
Warto utrzymywać stały kontakt z nauczycielami i specjalistami w szkole, by wiedzieć, jak dziecko radzi sobie w środowisku szkolnym. Nauczyciele mogą wprowadzić specjalne strategie nauczania, takie jak zmiana miejsca w klasie, częstsze przerwy czy dodatkowe wsparcie.
7. Dbanie o zdrowie fizyczne
Dzieci z ADHD mogą mieć większe trudności z kontrolowaniem impulsów, dlatego ważne jest, by miały odpowiednią ilość snu, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Aktywność fizyczna pomaga w redukcji nadmiaru energii, poprawia koncentrację i nastrój.
Warto wspierać się akronimem HALT- hungry, angry, lonely, tired w rozumieniu trudności w regulowaniu emocji.
8. Znajdź czas na odpoczynek
Radzenie sobie z ADHD może być wymagające dla rodziców, dlatego ważne jest, byście nie zapomnieli o sobie. Odpoczynek, czas dla siebie oraz wsparcie innych rodziców w podobnej sytuacji pomoże zachować równowagę emocjonalną i psychiczną.
Pamiętajcie, że ADHD nie definiuje dziecka, a wsparcie, zrozumienie i odpowiednie podejście pozwolą mu na rozwój i osiąganie sukcesów, zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.
Osoby z ADHD mają także mnóstwo zasobów, o których napiszemy już niebawem.